Teknoloji artık olması gerektiği noktada yer almaya başladı – 2004

Basın Bülteni

Robert Kolej öğrenci ve öğretmenleri, Cisco Systems altyapısı kullanılarak kurulan kablosuz ağ ile artık okulun her yerinden bilgiye ulaşabiliyor. Okul genelinde serbestlik ve hareketlilik kazandıran bu yapı sayesinde, öğretmenler ve öğrenciler, artık kantinlerde, yatakhanelerde, bahçelerde ve okulun çeşitli yerlerinde istedikleri bilgiye kablosuz olarak erişebiliyorlar.

 

Teknoloji artık olması gerektiği noktada yer almaya başladı. Eğitim artık beklediği teknoloji ve esnekliğe sahip olmaya başladı. Her zaman hayatımızın bir yerinde katılmak zorunda olduğumuz teknoloji artık zorunluluktan çıkıyor ve yaşam tarzı haline geliyor. Robert Koleji eğitimde teknolojiyi çocuklarımızın en verimli olduğu dönemde hayatlarına katıyor. Bu konuda Cisco ile projesini gerçekleştirmeyi  tercih eden; uluslararası eğitimdeki büyük yeri tartışılmaz olan Amerikan Robert Lisesi teknolojiyi öğrencilerine hayatlarının en renkli ve istekli döneminde öğretiyor. Öğrencilerini her türlü akademik ve liderlik vasıflarıyla yetiştirmek bilincini 100 yılı aşkın bir süredir uygulayan Robert Koleji, bu nitelikleri üretkenliği de  birleştirmek gayesiyle, öğrencilerinin ve öğretmenlerinin her türlü alanda rahatça çalışabilmelerini ve bilgilerine ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla kablosuz network kurulumunu tamamladı. Okulumuzda bulunan öğrencilerimiz, tüm derslik ve sosyal alanlarda  kişisel Notebookları ile bilgiye ulaşabiliyorlar. Bunun yanında ders aralarında ve okul bitimine kadar olan boşluklarda kendi özel yetekneklerini geliştirmek ve eğitimlerine istedikleri nitelikleri ekleyerek kendilerini geliştirebiliyorlar. Bu konuda yürütülen çalışmalara, şu anda resmi olarak öğretmenler iştirak ediyor olsa da, öğrencilerimizden kişisel bilgisayarlarına sahip olanlar okul olanı içinde  kullanmaya başladılar. Akademik her alanda notebook ile çalışan bir öğrenci görmek ve bunun sürdüğünü bilmek doğru adımların atıldığını göstermektedir. Bu konuda arka plandaki en büyük gerçekleştirme payı ise doğru ürünlerler bize ulaşan ve devamlılığın ve çalışılabilirliğin sağlanmasında hizmet katkısı büyük olan Cisco ve Emobil firmaları  olmuştur.

Cisco Systems, Robert Kolej’de kablosuz erişim ağ kurdu

 

Cisco Systems tarafından hayata geçirilen “Robert College Wireless” projesi, her biri beş kattan oluşan toplam 6 bina ve bahçeler dahil olmak üzere 110 bin metrekare alanı kapsıyor. Sınıflar, laboratuarlar, kantin, eğitimci ve yönetim odaları, yatakhaneler ve bu mekanları birbirine bağlayan koridor ve geçitlerin yanı sıra okulun ön bahçesi de kablosuz erişim ağının içinde yer alıyor. Öğretmen ve öğrencilerin eğitimi kesintisiz sürdürebilmeleri ve her türlü bilgiye istedikleri anda kolayca ulaşabilmeleri amacıyla gerçekleştirilen proje, okul içerisinde serbest dolaşım ve hareketliliğe imkan tanıyor.

En iyi proje, en iyi çözüm ortaklarının bir araya gelmesi ile sonuç bulur. Cisco ve başarılı iş ortaklarından Emobil’in birlikte uyğuladığı bu proje ilk başta her firmada olduğu gibi büyük bir arka plan çalışması gerektirdi. Amerikan Robert Lisesi, eski binalara ve geniş bir alana sahip olması nedeniyle ilk başta zorlu bir nokta olarak görünsede başarılı bir projelendirme ile bunların tümü aşıldı. Alan incelemesi en detaylı şekilde yapıldı ve noktalar tespit edildi. Bu proje  her biri 5 kattan oluşan 6 bina, bina çevreleri, 1 servis alanı, öğrencilerin kullandığı 1 yeşillik alan olmak üzere yaklaşık 120.000 M² üzerinde gerçekleştirildi. Bazı özel alanlar dışındaki tüm alanlarda kablosuz iletişim 802b11 b/g desteği ile çalışır hale getirildi ve yaklaşık olarak 6 aydır neredeyle hiç bir soruna maruz kalmadan kullanılmaya devam etmektedir. Okul içinde kesintisiz ve serbest iletişim ortamı kuran Cisco-Emobil ortaklığının bu çalışması , öğrencilerimizin geniş ufuklara yelken açmasını sağlamıştır. Devam eden projemizin bundan sonraki basamağında, alanı daha da genişleterek , öğrencilerimizin sosyal faaliyetlerini yürüttüğü yerlerinde kablosuz ağ ortamına taşınmasıdır. Bu konudaki zorluklarında Cisco-Emobil ortaklığında giderileceğine gönülden inanıyoruz.

 

Güçlü teknik altyapı ve düşük maliyet

Teknik altyapısı Cisco Systems tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında kapalı alanda toplam 68 adet Cisco 1120 serisi Access Point ve açık alanda ise 3 adet 1310 serisi Access Point/Bridge kullanılıyor. Erişim hızları 54 Mbps olan ve aynı anda 802.11 a/b/g standartlarını destekleyebilen ürünlerin tamamı bulunduğu bölgenin merkez switch’ine yapısal kablolama ile bağlı çalışıyor. Tüm Access Point’lere ihtiyaç duydukları güç, Cisco Aironet Power Injector’ler kullanılarak yapısal kablolama üzerinden veriliyor. Kablosuz erişimin bu şekilde yapılandırılması ile Robert Kolej, hem kablolamanın getireceği ek yükümlülükten kurtulmuş hem de kablolama altyapısının olduğu yerlerde cihazların sistem entegrasyonu kolaylaştığından hızla kablosuz projesini hayata geçirebilmiştir.

 

Cisco Türkiye tüm ülkelerin önünde. Teknik alt yapısı Cisco-Emobil ortaklığı ile gerçekleştirilen projede, iç alanlar için 1120 serisi 68 adet dahili , 1310 serisi 3 adet harici cihaz kurulmuştur. Tüm bu cihazlar 802.11 b/g desteğinde hizmet vermek kabiliyetine sahip olup şu an 54 Mbit hizmet vermektedirler. Cisco bu konudaki alt yapı çalışmalarını desteklemek için Cisco swichlerle de katkıda bulunmuştur. Kablolama ve görüntü kirliliği sorunun aşmak için PowerInjector kullanılmış ve sadece RJ-45 kabloları ile cihazların hizmet vermesi sağlanmıştır. Cihazlar kurulum sonrası bakıldığında hiç bir görüntü kirliliği oluşturmamakta hatta bulundukları yerlerde dikkat bile çekmemektedirler. Fiziksel olarak bakıldığında kurum içinde cihazların bulunduğu bile fark edilmemektedir. Tüm bunların yanı sıra Cisco Türkiye , dünyada ilk kez uygulaması Amerikan Robert Lisesi’ne yapılan akademik fiyatlar üzerinden çözümler sağlamıştır. Bu RC-Cisco-Emobil ortaklığı Dünyada ilk kez aktif olarak kullanılan ilk Eğitim Sektörü çalışmasını ortaya çıkarmıştır. Bu hamle tüm dünyada RC-Cisco-Emobil ‘nun belirgin önderliğini ortaya çıkarmıştır.

Öğrencilere diz üstü bilgisayarlar verilecek

Kurulan sistem tam bir bütünlük içinde yüzde 99’luk bir uptime ile hizmet veriyor. Tüm öğretmenlerin kullandığı bu sistem, çok yakın bir gelecekte, okul yönetimince verilecek diz üstü bilgisayarlarla birlikte öğrencilerin de tamamının kullanımına açılacak.

 

Öğretmenlerin arkasından öğrenciler koşuyor. Kurulan sistemin tam bir bütünlük içinde çalışmasını ve teknik becerilerini görmek maksadıyla öğretmenlerin testlerini sürdürmesi , bir eğitim döneminin verimini ölçmesi öğrenciler için bir kaynak olacaktır. Bu konuda çalışmalar ve eğitimler bize öğrencilerimizin gelecek olan istekleri ve çalışma alanları konusunda bilgi verecek. Lisanslı yazılımların bu sistem üzerindeki verimlerinin sonuçlanmasından sonra , öğrencilerimizde kablosuz hizmetleri eğitimlerinde kullanmaya başlayacaklardır. E-EĞİTİM tüm öğrenim koşullarını parmaklar altına sunacak ve hız kazanacaktır. Bu çalışmaların Türkiye’nin eğitim platformuna katkılarının olacağı ve tüm eğitim kurumlarında tercih edileceği konusundaki fikirlerimizin boşa çıkmayacağına eminiz. Bu konuda katılacak tüm kurumlara da başarılar dilemek istiyoruz.

23.Aralık.2004