Bluetooth Sorunu ve Bayat Bilgi Çöplüğü

Öncelikle internetteki bilgi kirliliğinden rahatsız olduğumu belirteyim. Bluetooth kulaklık sorunuyla ilgili arama yaptığım zaman 2010’da yazılan çözümler 2020’de geçerli olmuyor malum. Google’ın buna bir el atması gerekiyor bence. Yıllardır biriken makaleler, teknoloji karşısında tazeliğini koruyamadığı için geçersiz hal alıyor ve günümüzde “boşa uğraş” olarak karşımıza çıkıyor.  Neyse konumuza geçelim.

Yaklaşık bir aydır bluetooth kulaklık ile bilgisayardan ses alamıyorum. Windows’u ilk kurduğumda alıyordum fakat güncelleme yapınca alamaz oldum. Birkaç kez çözmeye çalıştım ancak çözemedim ve pes ettim. Dediğim gibi videolar, makaleler sorunumun çözümünü bana ulaştırmadı.  Günler sonra aklıma bir seçenek daha geldi ve çözümün ne kadar basit olduğunu görünce buruk bir sevinç yaşamadım değil. Bluetooth kulaklık ile yaşadığım genel sorunları başlıklar halinde ele alalım.

[toc]

Bluetooh, Kablosuz Kulaklığımı Görmüyor?

Bunun iki sebebi var; birincisi bilgisayarınızda yanlış bluetooth sürücüsü kurulu olması, ikincisi ise sürücünüzün eski sürüm olması. Eğer bluetooh sürücüsünü indirip, güncellediğinizi söylüyorsanız tebrikler ilk çıkmaza girmişsiniz demektir. Hemen çıkalım; bluetooth sürücüleri wifi ve chipset sürücüleriyle bağlantılı çalışır (çoğu sistemde). Yani sadece bluetooth driver’ini güncellemeniz yeterli olmayabilir. Bilgisayarınıza uygun wifi ve chipset sürücülerini de güncelleyin. Nereden bulacağım derseniz, Driver Booster adlı programı önerebilirim. Ben kullanıyorum ve oldukça yararlı.

bluetooth kulaklık sorunu

 

Bluetooth kulaklık bilgisayara nasıl bağlanır?

Bluetooth’umuz artık kulaklığımızı görüyor. Kullandığınız kulaklığın markası önemli değil. (Xiaomi Kulaklık, Apple, Samsung, JBL, Piranha, Trident vb… ). “Denetim Masası > Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar > Aygıt Ekle” adımlarını takip edin. Karşınıza çıkan bluetooth kulaklığı seçin ve “İleri” butonuna tıklayın. Sonrasında eşleştir butonu gelecek, ona tıkladıktan sonra ekranda bir kod görünecek. Kod görünen ekranda “Evet” butonuna tıklayın ve cihazın bağlanmasını bekleyin. Bu esnada kulaklık kutusunun arkasında bağlantı/reset düğmesi var ise 2-3 saniye kadar o düğmeye basın. Cihazınız, bilgisayara bağlanmış olacaktır.

bluetooth kulaklık bağlantı düğmesi

Bluetooh Kulaklığımdan Ses Boğuk Geliyor / Ses Gelmiyor

Buraya gelmeden önce diğer yöntemleri denediğinizi varsayarak internette yazmayan yöntemi anlatayım size. Adım adım takip edin;

  1. Denetim Masası > Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar kısmına gidin.
  2. Bağlı olan kulaklığın üzerine sağ tıklayıp özellikler’e girin.
  3. Açılan ekranda hizmetler sekmesine gelin.
  4. Görünen beş adet hizmetten ilk iki sıradaki AAP Server ve Eller Boşta Telefon seçeneklerinin tikini kaldırın. Diğer üç maddenin tiki seçili kalsın.
  5. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Konuyla ilgili çözemediğiniz problem olursa yorum olarak belirtin, çözüme ulaşalım. Herkese bol şans…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik
focus filmi izle

Focus Filmi Full HD İzleme

Sonraki İçerik
windows hızlandırmak

Sade, Güvenli ve Hızlı Bir Windows