Sade, Güvenli ve Hızlı Bir Windows

Yeni bir bilgisayar aldıktan veya var olan bilgisayarınızı sıfırlayıp, Windows kurduktan sonra sistem performansı için yapabileceğimiz birkaç hamle mevcut. Tabi ufak bir araştırma yaparsanız bilgisayar performansını iyileştirmek için onlarca yöntem sunulduğunu görebilirsiniz fakat bütün yöntemleri uygulamaya çalışırsanız sistem çöküşü yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Kullanım alanına göre bu adımlar değişiklik gösterebilir. Örnek olarak internet ihtiyacı olmayan, baskı makinesine bağlı bir bilgisayarınız varsa bu bilgisayarın Windows ağ protokollerini durdurmanız düşük de olsa işlem hacmini rahatlatacaktır. Bu makalede bu kadar derine inmeyeceğiz tabi.

Yapmamanız Gerekenler

  • En önemli noktalardan biri sisteminize kaçak Windows kurmamaktır. Sağda solda gördüğünüz “Hızlandırılmış Windows, Bileşenleri Kaldırılmış Windows” gibi başlıklara itibar etmeyin. Ettiğiniz taktirde yüklediğiniz programlar çalışmayabilir, kişisel bilgileriniz çalınabilir.Bunun yerine Microsoft’un web sitesinden Windows sürümlerini indirip, kurabilirsiniz.
  • Format atmayı bilmiyor veya zaman ayırmak istemiyor olabilirsiniz. Eğer bir başka kişiye yaptırıyorsanız bu işi kesinlikle güvenebileceğiniz birisi olması lazım. Çünkü “RAT” denilen basit ve ufak yazılımlarla bilgisayarınız uzaktan izlenebilir ve kontrol edilebilir. TeamViewer’ın gizli çalışanı gibi düşünebilirsiniz.
  • Sürücülerinizi mümkünse bilgisayar markanızın internet sitesinden indirmenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınız toplama ise donanımların kendi sitesinden girip güncel olan sürücüyü indiriniz. Bunu da yapamıyorsanız alanında kendini kanıtlamış Driver programlarını kullanabilirsiniz. Örnek; Driver Booster.

Fazlalık Dosyaları Silin ve Sabit Sürücüde Yer Açın

driverstore

Bildiğiniz üzere SSD teknolojisinde harddiskte boş alan azaldıkça SSD’nin işlem hızı da düşer. Özellikle 120, 240 GB gibi düşük hafızalı SSD kullanıyorsanız 5 GB bile sizin için büyük fazlalıktır. İlk olarak kurulan sürücülerin artık dosyalarını temizleyerek yer açmaya başlayabilirsiniz. Bunun için: C:\Windows\System32\DriverStore konumuna gidin ve DriverStore içerisinde bulunan tüm ögeleri silin. Bu dosyaları sildiğinizde harddiskte yaklaşık 3-5 GB arası boşluk açılacaktır.

Tabi bu hamle tek seferlikti ancak periyodik olarak da atık dosya temizleme işlemi yapmanız gerekecektir. Kullandığınız programlar önbellek dosyası oluşturarak Temp klasörü içerisinde gereksiz yer kaplamaya devam edecektir. Bunun için de size önerebileceğim Wise Care programını kullanabilirsiniz. CCleaner tarzı bir program fakat ben bunu tercih ediyorum, benim için daha stabil ve güvenli. 2-3 günde bir çalıştırarak önbellek temizlemesi yapabilirsiniz.

Bir diğer konu da gereksiz fontlar. Sisteminize hiçbir yük yapmazlar fakat benim gibi takıntılıysanız ve nasıl sileceğinizi bilmiyorsanız bilgisayarı güvenli modda başlatıp dilediğinizi silebilirsiniz. (Mecburi fontlar güvenli modda da silinmez, endişelenmeyin.)

 

Gereksiz Hizmetleri Durdurun

windows gereksiz hizmetler

Windows işletim sisteminde sizin görmediğiniz fakat arkaplanda çalışıp sistemi yoran birçok hizmet bulunuyor. Bu hizmetler arasında bazıları Windows’un düzgün çalışması için gerekliyken, bazıları da gereksizdir. Bu hizmetleri kapatabilir ya da gerektiğinde tarafınızdan çalıştırılması için ayarlayabilirsiniz.

Çalıştır‘a gelip services.msc yazın ve enter tuşuna basın. Karşınıza Hizmetler penceresi gelecektir. Çıkan pencerede aşağıdaki hizmetleri seçerek devre dışı bırakabilirsiniz.

Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetri – Windows platformunun iyileştirilmesine olanak sağlamak için kullanıcı bilgilerinin iletilmesini sağlar.

Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi – Ağ üzerindeki bağlantılarla oluşturulan NTFS dosya bağlantılarını korur. Eğer bilgisayarınız herhangi bir ağ üzerine bağlı değilse, bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

dmwappushsvc – Telemetri ve kullanıcı verilerini toplama hizmetinin bir parçasıdır.

İkincil Oturum Açma – Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabı oluşturmadıysanız, bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

İndirilen Haritalar Yöneticisi – Eğer haritalar hizmetini kullanmıyorsanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

IP Yardımcısı – IPv6 geçiş teknolojileri (6’dan 4’e, ISATAP, Bağlantı Noktası Proxy’si ve Teredo) ve IP-HTTPS kullanarak tünel bağlantısı sağlar. Eğer IPv6 internet bağlantısı kullanmıyorsanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

İşlev Bulma Kaynak Yayımı – Bilgisayarınızı ve bilgisayarınıza bağlı kaynakları ağ üzerinden bulunabilmeleri için yayımlar. Eğer bir ağ grubu içinde değilseniz bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti – Kullanıcı tarafından yüklenip çalıştırılan programları izler ve bilinen uyumluluk sorunlarını algılar.

TCP/IP NetBIOS Yardımcısı – Herhangi bir çalışma grubu içinde değilseniz bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Tanı İlkesi Hizmeti – Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda Windows’un çözüm üretmek için tanılama hizmetini başlatmasını sağlar.

Uzaktan Kayıt Defteri – Uzak kullanıcıların bilgisayarınızdaki kayıt defterini düzenlemesine olanak sağlar. Güvenlik riski oluşturduğu için devre dışı bırakmanızı tavsiye ederiz.

Windows Hata Raporlama Hizmeti – Hata raporlarının iletilmesini sağlar. Bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows Resim Alma (WIA) – Eğer bir tarayıcı kullanmıyorsanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Yazdırma Biriktiricisi – Eğer bilgisayarınıza bir yazıcı bağlamayacaksanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

Güvende Kalın

Eğer kullandığınız bluetooth aksesuarı yoksa, bluetoothu kapalı tutmalısınız. Aynı şekilde kamera, mikrofon, tarayıcı hareketleri ve program geribildirimleri gibi hizmetleri de kapalı tutmanızı öneririm. Windows manuel olarak bunları kapatmada size zorluk çıkarabilir bunun için de o&o ShutUp10 programını kullanabilirsiniz.

Ve tabi ki kaçak yazılımlardan kesinlikle uzak durmayı unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik
bluetooth kulaklık bağlanma sorunu

Bluetooth Sorunu ve Bayat Bilgi Çöplüğü

Sonraki İçerik

SEO: Google’da Üst Sıralara Çıkmanın Faydaları